Oscillococcinum

oscillococcinum - fotografie balení


   Je zima, a tak každou chvíli vidím či slyším reklamu na snad nejznámější hoeopatický přípravek – Oscillococcinum. A musím říci, že pokaždé ve mně přitom roste hněv. Hněv vyvolaný tím, že je něco takového veřejně prodáváno jako léčebný prostředek. Je mi do pláče z toho, jak oklamaní lidé pro sebe a své děti kupují homeopatické „léky“, v představě, že homeopatické léky jsou naprosto neškodné, že nemají žádné vedlejší účinky a že jsou tou nejlepší volbou.


   Ano, homeopatika teoreticky žádné vedlejší účinky mít nemohou, protože většinou obsahují pouze „ředidlo“, a samotná rádoby účinná látka se ve výsledném produktu prakticky vůbec nenachází.


   S homeopatií přišel německý lékař a esoterik Samuel Hahnemann. Homeopatie vychází z okultního principu „léčení podobného podobným“. To znamená, že látka, která vyvolává stejné příznaky jako nějaká nemoc, se použije jako základ pro léčbu této nemoci. Tato látka se pak v nějakém vhodném rozpouštědle ředí a „potencuje“. Používá se přitom buď decimální ředění – 1:10 nebo centezimální ředění – 1:100. Nepíšu zde jako teoretik, ale jako bývalý homeopat. Kdysi (cca v roce 1988) jsem dokonce začal připravovat první elektronickou homeopatickou materii medicu. Tehdy se decimální ředění označovalo zkratkou „D“, centezimální ředění pak zkratkou „C“. Dnes se u centezimálního ředění používá i zkratka „K“ nebo „CH“. Při decimálním ředění vezmete 10 ml účinné látky a doplníte 90 ml ředidla (voda, líh, olej, laktóza, …), 33 x protřepete, odeberete 10 ml výsledné směsi, doplníte 90 ml ředidla a celý postup opakujete. U centezimálního ředění je to stejné, jen s poměrem 1:100. V případě Oscillococcina jde o potenci 200C, přičemž výchozí surovinou jsou srdce a játra jedné divoké kachny – Pižmovky velké (Anas Barbariae).


   Asi 10 let se objevovaly velmi odfláknuté klinické studie, které se snažily prokázat účinnost Oscillococcina, avšak s nejistým výsledkem. Téměř všechny výsledky byly na úrovni výsledků při podávání placeba. Pouze jedna studie prokázala zkrácení léčby chřipky o směšných 7 hodin. Vzhledem k tomu, že Oscillococcinum dnes stojí přes 500,-Kč/30 dávek, je to dost drahá a neefektivní „pomoc“ (30 gramů cukru za 500,-Kč).


   Ohledně účinnosti Oscillococcina je však nutno přiznat, že v posledních třech letech se objevily i studie, u kterých preventivní užívání Oscillococcina prokazatelně snižovalo počet onemocnění, včetně zkrácení délky jejich průběhu. S ohledem na předchozí neprůkazné výsledky je to poněkud podezřelé.


   Hlavním problémem u homeopatik však není pouze jejich nesmyslně vysoká cena a spolehlivě neprokázaná účinnost, ale jejich duchovní pozadí. Samotný princip homeopatie odpovídá magii a magickým rituálům. Za posledních 30 let jsem ohledně principu fungování homeopatie slyšel mnoho vysvětlení, jedno nesmyslnější než druhé. A ani já nemohu s jistotou říci, jak homeopatika fungují. Co je však jisté, že mají duchovní pozadí. A když říkám duchovní pozadí, myslím tím démonické pozadí.


   Užívání homeopatie otevírá dveře tomu zlému. Zřejmě z důvodu, že se dospělí již umí trochu ovládat, jsou největší a nejrychlejší změny vidět u dětí. Poměrně často se po užívání homeopatik dramaticky změní chování dětí. Mohou mít nezvladatelné výbuchy hněvu, přestávají poslouchat, sprostě nadávají rodičům, mají problémy se spánkem, mají noční můry apod. Dospělí se často mění také, jen to obvykle trvá déle, než jsou změny zřetelné. Běžné jsou změny chování ve vztazích, ztráta chuti do života, problémy se spánkem, objevuje se zaujetí pro různé okultní praktiky, v případě křesťanů dochází ke ztrátě zájmu o „Boží věci“ apod. Jediným řešením je pak vysvobození od ducha či duchů, kteří jsou v pozadí homeopatie. To znamená přiznat Bohu užívání homeopatie jako hřích a poprosit ho o odpuštění a vysvobození.


   Pokud si dáte trochu práce, najdete na internetu svědectví, která budou podobná mému. Asi nejznámější je příběh slovenské dětské lékařky MUDr. Emílie Vlčkové, která se do homeopatie také namočila a léčila s její pomocí i své děti.


   Přál bych si, aby nikdo z těch, kdo čtou tento článek, po homeopatikách nikdy nesáhl a neriskoval tak výše jmenované problémy.

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi svůj komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.32 (22 hlasů)