Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Libor Diviš

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Překlady bible / Re:King James Version s deuterokanonickými knihami
« kdy: Říjen 4*, 2022, 01:23:01 odpoledne »
Dobrý den,

   je to tak. KJ původně obsahovala jak deuterokanonické, tak některé apokryfní knihy. Tento překlad bible byl udělán na žádost krále Jakuba, s některými dost konkrétními požadavky a jakožto úlitba pro anglikánskou církev obsahoval i tuto "nadstavbu". Na konec King James bible se Strongovými čísly jsem přidal 12 deuterokanonických a apokryfních knih, celkem samozřejmě bez osazení Strongovými čísly:

https://www.obohu.cz/bible/index.php?k=Jud&kap=1&styl=KJ

   Libor

2
Chyby a problémy v SOB / Re:Nefunkční trvalé přihlášení
« kdy: Září 30*, 2022, 01:37:56 odpoledne »
Je to možné, ale ono to stejně nikdy nemělo šanci fungovat. Jde o to, že poskytovatel webhostingu neumožňuje měnit platnost sessions. Je nastavena pevně na výchozí hodnotu - cca 20 minut bez činnosti.

Každopádně je toto diskusní fórum natolik složité, že si nedovolím vrtat se v jeho základním kódu. Nehledě na to, že při každé aktualizaci by mi mé případné úpravy zmizely.

3
Chyby a problémy v SOB / Re:B21P Tob verše
« kdy: Září 30*, 2022, 01:32:52 odpoledne »
Tobiáš 5,22-23: opraveno 
Tobiáš 11,8: to je v pořádku, tak je to i v knize. Do 7. verše jsem podle knihy doplnil začátek závorky.

4
Překlady bible / Re:Český Ekumenický Překlad
« kdy: Září 29*, 2022, 11:25:49 dopoledne »
Dobrý den,

   důvodem, proč Český ekumenický překlad v SOB není je ten, že to ředitel České biblické společnosti Pavel Novák (i přes mnohé prosby v průběhu mnoha let) nedovolil. Jeho odůvodnění stojí také za to. Důvodem prý je to, že je ČEP již v několika jiných biblických programech...

   Když pominu to, o jak mizerný překlad se jedná, tak vtipné na tom je, že využívat a získávat prostředky k šíření (dokonce včetně nákupu softwaru) má tento pán ve své náplni práce.

   Pokud mu chcete napsat, samozřejmě můžete. Ale je natolik arogantní, že většině z těch, kteří mu kvůli SOB psali, ani neodpověděl. A několikrát neodpověděl ani mně. Ale třeba budete mít štěstí...

   Kontakt na něj je na stránkách České biblické společnosti, konkrétně na adrese: http://www.dumbible.cz/web/cs/kontakty/ 

Mgr. Pavel Novák
Telefon: +420 284 693 925
E-mail: novak@dumbible.cz

5
Hodnocení, komentáře, návrhy / Re:Odpovídající URL porovnávacího režimu
« kdy: Září 25*, 2022, 12:51:16 odpoledne »
Rozumím. Jde o to, že modul porovnávacího režimu je u SOB samostatný podprogram, a ta "šílená" adresa u ovládání přechodu na následující či předchozí kapitolu či knihu ještě není k dispozici. V rámci osobního používání v SOB je to jedno, protože je vše uloženo v sessions, ale pro případné potřeby kopírování odkazu kompletní odkaz není k dispozici.

Momentální možnost řešení je celkem jednoduchá. Stačí kliknout na číslo jednoho vybraného verše (již nyní se Vám zobrazí kompletní adresa), a poté na tlačítko "Zobrazit celou kapitolu", a jste na stejném místě a s kompletní adresou.
 

6
Chyby a problémy v SOB / Re:TSK Gn 29:35 zdvojený řádek
« kdy: Září 25*, 2022, 12:35:12 odpoledne »
Ty odkazy nebyly stejné, ale v obou byla chyba. Upravil jsem to.

7
Slovníky, komentáře, konkordance / Re:B21 poznámky
« kdy: Září 25*, 2022, 12:20:48 odpoledne »
Aha. Těch pár poznámek, týkajících se převážně délkových a objemových měr, jsem si ani nevšiml. Každopádně je v elektronické podobě nemám k dispozici, a ani na ně v textu od vydavatele nemám odkazy. Takže nejspíš se zde v SOB neobjeví. Nebo nacházejí se v nějakém jiném biblickém programu?

8
Nerozumím tomu zklamání. Aktivovat si poznámky u požadovaných překladu ve standardním zobrazení je záležitost několika sekund, a pak Vám v porovnávacím režimu zůstanou aktivované.

9
Chyby a problémy v SOB / Re:Bubliny mimo obrazovku
« kdy: Září 18*, 2022, 12:35:08 odpoledne »
Máte pravdu. SOB je primárně navržena pro studium na počítači. Její provozování na mobilu je víceméně nouzové řešení. Zobrazování prostého textu, porovnávání i vyhledávání je bezproblémové, ale zobrazování delších textů v tooltipech je problém. Obzvláště pak na mobilech s malým rozlišením displeje.

Vy máte horizontální rozlišení pouze 720 px, a ten tooltip prostě nemá místo, kde se zobrazit. Mohlo by Vám pomocí otočení mobilu na šířku.

Nejjednodušším řešením je však pro studium Písma na mobilu (a na Androidu) využít skvělou aplikaci MyBible, která je na to uzpůsobena.

10
Slovníky, komentáře, konkordance / Re:B21 poznámky
« kdy: Září 18*, 2022, 12:19:22 odpoledne »
Tak to je pro mne novinka. U Bible21 jsem nikdy žádné poznámky neviděl.

11
Porovnávací režim jsem takto naprogramoval schválně. Pokud si v jednoduchém zobrazení aktivujete u překladů zobrazení poznámek, tak se zobrazují i v porovnávacím režimu, pokud ne, tak se nezobrazují.

Je to proto, že poznámky k některým překladům jsou extrémně rozsáhlé, a u dlouhých kapitol a mnoha vybraných překladech by to znamenalo velkou zátěž jak pro server, tak pro prohlížeče počítačů. Navíc v případě, že by uživatel o všechny ty poznámky překladatelů nestál.

Pokud o ně stojíte, tak v tom porovnávacím režimu kliknete na zkratku názvu požadovaného překladu se stisknutou klávesou CTRL, daný překlad se Vám otevře v nové zákožce, aktivujete si u něj zobrazení poznámek, zavřete tuto stránku, a v tom porovnávacím režimu dáte znovunačtení stránky (F5) nebo (CTRL+R). Stejným stylem to samozřejmě můžete udělat i obráceně (vypnout zobrazení poznámek).

Poznámka: Např. studijní překlad Miloše Pavlíka obsahuje 136 000 poznámek...

      Libor

12
Chyby a problémy v SOB / Re:Po přepnutí kapitoly se MM zobrazuje ve spodu
« kdy: Září 15*, 2022, 07:19:57 odpoledne »
Dobrý den. Díky za upozornění, již jsem to opravil. Knihy se zobrazují ve stejném pořadí, v jakém jsou za sebou v tom rozbalovacím seznamu.

Ukázka pro odzkoušení: ZDE

https://www.obohu.cz/bible/index.php?por%5B%5D=CSP&por%5B%5D=KJ&por%5B%5D=LXXAA&por%5B%5D=MM&por%5B%5D=WLC&por%5B%5D=OSH&por%5B%5D=TAN&por%5B%5D=RV&por%5B%5D=FBM&k=Z&styl=PR&kap=1&vyberpor=porovnat

    Libor

13
Novinky v SOB / Český interlineární překlad
« kdy: Květen 15*, 2018, 07:26:50 dopoledne »
Milí přátelé,

   občas se na mne někdo obrátí s tím, že má v úmyslu přeložit Novou smlouvu (Nový "zákon"). Českých i slovenských překladů Nové smlouvy máme docela dost, ale chybí zde interlineární (meziřádkový) překlad. Sice jsem osadil Bibli Kralickou Strongovými čísly a morfologií, ale hodil by se podobně přesný překlad v současné češtině či slovenštině. Přemýšlel jsem, zda by bylo možné nějakým způsobem zobrazit interlineární překlad v SOB, a udělal jsem již i funkční test (http://obohu.cz/bible/index.php?styl=CIP&k=Jk&kap=1):

729-0


   Jako ukázku možné podoby interlineárního (meziřádkového) překladu jsem připravil a přeložil první dvě kapitoly z Jakubova listu.

   U překladu můžete volit mezi průběžným textem a zobrazením každého verše na nové řádce.

   Pod interlineárním překladem najdete "uhlazený překlad", osazený Strongovými čísly a případnými komentáři:

731-1   Strongova čísla máte možnost skrýt pomocí tlačítka "S" v patičce SOB:

733-2   Plynulý text/zobrazení každého verše na nové řádce se samozřejmě týká i finálního (uhlazeného) překladu:

735-3


   Vytvoření kompletního meziřádkového překladu podobným způsobem je nejen časově velmi náročný úkol. Chtěl bych proto nabídnout pomoc komukoli, kdo by se do toho chtěl pustit - např. ve formě přípravy potřebných podkladů, pomoci s vytvořením vhodného a později použitelného formátu dat a podobně.

                Libor Diviš


14
Novinky v SOB / Morfologie hebrejského textu OSHB (i v češtině) v SOB
« kdy: Duben 18*, 2018, 10:04:58 dopoledne »
Milí přátelé,

   rád bych Vás upozornil na Westminster Leningradský kodex se Strongovými čísly a morfologií ve Studijní on-line bibli (SOB). Jedná se o zpracování projektu OpenScriptures Hebrew Bible. Data v podobě XML souborů jsem upravil do formátu blízkému SOB, samotnou morfologii jsem přeložil z angličtiny do češtiny. Jazyk morfologie se mění automaticky, pro české a slovenské jazykové rozhraní se zobrazuje morfologie v češtině, pro ostatní jazyky v angličtině. Morfologický rozbor se vám objeví po najetí kurzorem myši na slovo, které vás zajímá.

   Hebrejský text je v OSHB pomocí lomítek v případě spojek, předložek a přípon (sufixů) rozdělen. Na následujícím obrázku vidíte právě takový příklad z  1. žalmu ("ú/v/tórát/ó"  = spojka/předložka/podstatné jméno/ukazovací zájmeno [a v zákoně jeho]):

719-0


   To je jistě zajímavé i samo o sobě, ale domnívám se, že největším přínosem tohoto modulu v SOB jsou pokročilé možnosti vyhledávání. Tento modul nabízí jak jednoduché, tak pokročilé vyhledávání, navíc pak nabízí i takové vychytávky, jako je vyhledávání bez ohledu na punktaci, počítání s možností změny souhlásek v případě, že budou na konci slova, nebo "pokročilé morfologické vyhledávání".

   Funkce, která počítá s možností změny koncových konsonant (ךםןףץ) je k dispozici i v jednoduchém vyhledávání. Pokud došlo ke změně koncové souhlásky, bude nalezené slovo zvýrazněno oranžově namísto žlutě. Do multifunkčního políčka pro vyhledávání můžete hledaný text zadávat jak s libovolnou punktací (samohlásky, akcenty, kantilizační značky), tak pouze samotné souhlásky (konsonanty). Je to jedno. Vyhledaná slova budou zvýrazněna v textu s punktací.  [PŘÍKLAD]


   Podobnou funkci jednoduchého vyhledávání najdete v pokročilém vyhledávání, v tomto případě však nebude zjišťována možnost změny koncových hlásek. Máte tak k dispozici obě varianty.  [PŘÍKLAD]


   Pokud chcete najít přesnou shodu včetně punktace, můžete použít funkci pokročilého vyhledávání "Hledání přesné fráze".  [PŘÍKLAD]


   Pomocí pokročilého vyhledávání můžete vyhledávat i více slov najednou - pomocí funkce "Hledat všechna slova (nebo jejich části)".  [PŘÍKLAD]


   Další funkcí pokročilého vyhledávání, kterou můžete využít, je možnost "Hledat alespoň jedno ze slov (nebo jejich částí)".  [PŘÍKLAD]


   V tomto modulu můžete využívat i funkcí pro hledání jednoho či více Strongových čísel, a to jak všech, tak alespoň jednoho z nich.  [PŘÍKLAD]
====================
Morfologické vyhledávání
====================
   Modul morfologického vyhledávání představuje formulář umožňující zvolit kromě hledaného hebrejského či aramejského slova (např. kořene slova) konkrétní slovesný typ a tvar. Vyhledávání je navíc možné provádět nejen na základě hebrejského či aramejského slova, ale i na základě Strongových čísel. Funkce morfologického vyhledávání navíc počítá s možností změny koncových hlásek.


   Po kliknutí na odkaz "Morfologické vyhledávání" se symbolem lupy se vám zobrazí základ formuláře (červeně zobrazené položky jsou povinné):
721-1


   Podle toho, jaký slovní druh pro své hledání zvolíte, zobrazí se vám automaticky další možnosti pro upřesnění hledání. Výběr dalších upřesnění povinný, můžete si ze všech možných nabízených upřesnění vybrat např. pouze ty, které vás zajímají. Změny výběru nemusíte potvrzovat, formulář se aktualizuje automaticky. Na následujícím obrázku vidíte možný příklad použití. Chceme najít sloveso od kořene (d-v-r) ["mluvit"], kmen slovesa "piel", v imperfektu, v jednotném čísle, rodu mužského:  [PŘÍKLAD]
723-2


   Abyste neztratili přehled o tom, co vlastně hledáte, zobrazí se Vám tato informace nad výpisem vyhledaných míst (na obrázku zvýrazněno zeleně):
727-3


   V morfologii můžete vybírat z 12 slovních druhů:
725-415
Překlady bible / Re:Překlad nového světa svatých písem
« kdy: Prosinec 4*, 2017, 08:27:20 dopoledne »
On-line překlad Nového Světa neřeší možnost jeho jednoduchého porovnání s jinými překlady a hlavně s originálním textem. To extrémně jednoduše umožňuje právě SOB (Studijní on-line bible). Ověřit si kvalitu překladu tak mohou i lidé bez znalosti Koine řečtiny:

http://obohu.cz/bible/index.php?styl=PR&k=1J&kap=1&v=5&por[]=CSP&por[]=BKRS&por[]=KJ&por[]=NWTEN&por[]=TRA&por[]=GNTV&vyberpor=porovnat#v5

(musíte zkopírovat celý odkaz a pak jej vložit do prohlížeče!!!)

Stran: [1] 2 3 ... 6