Milí přátelé,
rád bych Vás upozornil na
Westminster Leningradský kodex se Strongovými čísly a morfologií ve Studijní on-line bibli (
SOB). Jedná se o zpracování projektu
OpenScriptures Hebrew Bible. Data v podobě XML souborů jsem upravil do formátu blízkému SOB, samotnou morfologii jsem přeložil z angličtiny do češtiny. Jazyk morfologie se mění automaticky, pro české a slovenské jazykové rozhraní se zobrazuje morfologie v češtině, pro ostatní jazyky v angličtině. Morfologický rozbor se vám objeví po najetí kurzorem myši na slovo, které vás zajímá.
Hebrejský text je v OSHB pomocí lomítek v případě spojek, předložek a přípon (sufixů) rozdělen. Na následujícím obrázku vidíte právě takový příklad z 1. žalmu ("ú/v/tórát/ó" = spojka/předložka/podstatné jméno/ukazovací zájmeno [a v zákoně jeho]):
To je jistě zajímavé i samo o sobě, ale domnívám se, že největším přínosem tohoto modulu v SOB jsou pokročilé možnosti vyhledávání. Tento modul nabízí jak jednoduché, tak pokročilé vyhledávání, navíc pak nabízí i takové vychytávky, jako je vyhledávání bez ohledu na punktaci, počítání s možností změny souhlásek v případě, že budou na konci slova, nebo "
pokročilé morfologické vyhledávání".
Funkce, která počítá s možností změny koncových konsonant (ךםןףץ) je k dispozici i v jednoduchém vyhledávání. Pokud došlo ke změně koncové souhlásky, bude nalezené slovo zvýrazněno oranžově namísto žlutě. Do multifunkčního políčka pro vyhledávání můžete hledaný text zadávat jak s libovolnou punktací (samohlásky, akcenty, kantilizační značky), tak pouze samotné souhlásky (konsonanty). Je to jedno. Vyhledaná slova budou zvýrazněna v textu s punktací.
[PŘÍKLAD] Podobnou funkci jednoduchého vyhledávání najdete v pokročilém vyhledávání, v tomto případě však nebude zjišťována možnost změny koncových hlásek. Máte tak k dispozici obě varianty.
[PŘÍKLAD] Pokud chcete najít přesnou shodu včetně punktace, můžete použít funkci pokročilého vyhledávání "
Hledání přesné fráze".
[PŘÍKLAD] Pomocí pokročilého vyhledávání můžete vyhledávat i více slov najednou - pomocí funkce "
Hledat všechna slova (nebo jejich části)".
[PŘÍKLAD] Další funkcí pokročilého vyhledávání, kterou můžete využít, je možnost "
Hledat alespoň jedno ze slov (nebo jejich částí)".
[PŘÍKLAD] V tomto modulu můžete využívat i funkcí pro
hledání jednoho či více Strongových čísel, a to jak všech, tak alespoň jednoho z nich.
[PŘÍKLAD]====================
Morfologické vyhledávání
====================
Modul morfologického vyhledávání představuje formulář umožňující zvolit kromě hledaného hebrejského či aramejského slova (např. kořene slova) konkrétní slovesný typ a tvar. Vyhledávání je navíc možné provádět nejen na základě hebrejského či aramejského slova, ale i na základě Strongových čísel. Funkce morfologického vyhledávání navíc počítá s možností změny koncových hlásek.
Po kliknutí na odkaz "Morfologické vyhledávání" se symbolem lupy se vám zobrazí základ formuláře (červeně zobrazené položky jsou povinné):
Podle toho, jaký slovní druh pro své hledání zvolíte, zobrazí se vám automaticky další možnosti pro upřesnění hledání. Výběr dalších upřesnění povinný, můžete si ze všech možných nabízených upřesnění vybrat např. pouze ty, které vás zajímají. Změny výběru nemusíte potvrzovat, formulář se aktualizuje automaticky. Na následujícím obrázku vidíte možný příklad použití. Chceme najít sloveso od kořene (d-v-r) ["mluvit"], kmen slovesa "piel", v imperfektu, v jednotném čísle, rodu mužského:
[PŘÍKLAD] Abyste neztratili přehled o tom, co vlastně hledáte, zobrazí se Vám tato informace nad výpisem vyhledaných míst (na obrázku zvýrazněno zeleně):
V morfologii můžete vybírat z 12 slovních druhů: