Autor Téma: SOB (stará verze) - 30 základních funkcí a vlastností  (Přečteno 9783 krát)

Libor Diviš

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Příspěvků: 89
  • Impossible is nothing ...
    • Zobrazit profil
    • O Bohu (About God)
  • Skype: libordivis
SOB (stará verze) - 30 základních funkcí a vlastností
« kdy: Listopad 29*, 2012, 10:11:47 odpoledne »
SOB (Studijní on-line bible) - www.obohu.cz/bible

   V současné době je k dispozici mnoho desktopových biblických programů, a dá se říci, že většina z nich dokonce zdarma. Pouze ty opravdu nejpropracovanější a nejobsáhlejší programy jsou placené, přičemž v tomto případě se však již jedná o stovky dolarů (např. kompletní balíček biblického programu Logos si můžete aktuálně pořídit za $4.980, což představuje cca 100 000,-Kč). Kromě toho lze na internetu nalézt on-line verze nejrůznějších překladů bible, většinou v pouhém HTML, bez dalších funkcionalit. Několik serverů však nabízí multifunkční aplikace, které umožňují výběr více překladů, v lepším případě i jejich porovnávání (obvykle 2 překlady vedle sebe), mají možnost vyhledávání apod.

   Popravdě jsem o těch internetových aplikacích neměl ani tušení v době, kdy jsem naprogramoval základ SOB. K vůli přípravě stránek www.obohu.cz jsem naprogramoval on-line verzi Českého studijního překladu. Postupně jsem začal přidávat funkce a vylepšení, jako je možnost výběru zobrazení bez poznámek či včetně poznámek překladatelů, možnost vyhledávání, pohodlný výběr velikosti písma, možnost poslechu namluvené nové smlouvy tohoto překladu apod. Později jsem začal přidávat další funkce, překlady a slovníky. Aplikaci jsem pojmenoval SOB (Studijní on-line bible) a najdete ji na adrese www.obohu.cz/bible.

   Napadlo mne, že by bylo možné vytvořit internetovou (on-line) aplikaci, která by byla schopna nahradit jednodušší biblické programy a která by snad mohla mít i některé věci navíc. Mým cílem bylo vytvoření aplikace, která by umožnila i lidem bez znalosti biblických jazyků zjistit, co stojí v originále. Dalším cílem pak byla pomoc s výukou biblických jazyků (včetně správné výslovnosti).


                 30 základních funkcí
          =============================
  1 )  on-line čtení více než 220 biblí v 68 jazycích (cca 20 českých)
  2 )  on-line poslech cca 40 namluvených biblí nebo jejich částí (včetně biblických jazyků)
  3 )  funkce jednoduchého vyhledávání, s možností omezení hledání na konkrétní knihu bible
  4 )  funkce pokročilého vyhledávání (7 typů) - řetězce, přesné fráze, AND, OR, celá slova, regulární výraz, omezení hledání, porovnání s dalším překladem
  5 )  funkce vyhledávání Strongových čísel u překladů, u kterých jsou k dispozici
  6 )  hledání na základě Strongových čísel v konkordancích
  7 )  porovnávací režim - možnost porovnávání libovolných překladů (i libovolného počtu)
  8 )  možnost zobrazení/skrytí poznámek překladatelů, Strongových čísel, nadpisů apod.
  9 )  přímé odkazy - možnost bleskového vyhledání požadované kapitoly, verše či rozsahu veršů (zkratky v několika jazycích)
10 )  pohodlná volba velikosti písma (i písma v tooltipech)
11 )  pohodlný výběr jazyka rozhraní SOB (aktuálně 9 jazyků)
12 )  detekce defaultního jazyka prohlížeče uživatele - automatické nastavení jazyka rozhraní i překladu
13 )  slovníky s napojením na Strongova čísla (CZ, EN, DE, RU, ES, FR, CH)
14 )  automatická volba jazyka slovníků dle jazyka rozhraní SOB
15 )  morfologie řeckého textu v 8 jazycích  (CZ, SK, EN, DE, RU, PL, ES, FR) - automatická volba jazyka dle jazyka rozhraní SOB
16 )  všechny hlavní řecké texty NZ a analytická Septuaginta včetně Strongových čísel a morfologie   
17 )  přepis výslovnosti hebrejského textu SZ (český a anglický přepis)
18 )  možnost zobrazení podrobných komentářů k dané kapitole
19 )  podpora zobrazení deuterokanonických a apokryfních knih
20 )  možnost volby zobrazení - plynulý text / každý verš na novém řádku / nezobrazovat čísla řádků
21 )  možnost volby vzhledu SOB (8 možností)
22 )  implementovaná virtuální klávesnice (>100 klávesnic) s automatickým nastavením dle vybraného překladu
23 )  optimalizováno pro všechny hlavní současné internetové prohlížeče
24 )  snadné použití pro odkazy na jiných internetových stránkách, diskusních fórech apod.
25 )  samostatná verze pro mobilní telefony, PDA, tablety apod., která se přizpůsobí i nejnižším rozlišením mobilních telefonů
26 )  Facebooková stránka věnovaná SOB (https://www.facebook.com/studijnibible)
27 )  stránka na Google+ věnovaná SOB (https://plus.google.com/115661776595241629828/posts)
28 )  diskusní internetové fórum ve 3 jazycích (CZ, DE, EN) - http://www.obohu.cz/sob
29 )  aktualizovaný návod v PDF
30 )  podrobné videonávody ve vysokém rozlišení
« Poslední změna: Květen 20*, 2017, 01:59:17 odpoledne od Libor Diviš »