Autor Téma: Konkordance k Analytické Septuagintě  (Přečteno 7472 krát)

Libor Diviš

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Příspěvků: 89
  • Impossible is nothing ...
    • Zobrazit profil
    • O Bohu (About God)
  • Skype: libordivis
Konkordance k Analytické Septuagintě
« kdy: Květen 29*, 2015, 02:07:32 odpoledne »
Konkordance k Analytické Septuagintě

Každý, kdo chce studovat bibli skutečně do hloubky, časem dospěje do bodu, kdy mu již nebude stačit číst různé překlady bible, a bude hledat ve zdrojových biblických textech. Velkou pomocí jsou zdrojové texty osazené tzv. "Strongovými čísly", případně i morfologií. Při studiu Nového "zákona" v řeckém "originále" na základě Strongových čísel se Vám může stát, že hledané slovo se v celém NZ vyskytuje pouze jednou či několikrát. Když se k tomu přidá rozptyl významů dohledatelných ve slovnících, může mít hledající vážný problém pochopit správný význam daného slova.

Pomocí v tomto případě (kromě slovníků v jiných jazycích) může být hledání odpovídajícího Strongova čísla v Analytické Septuagintě. Často se tam totiž hledané slovo nachází vícekrát než v NZ, a to Vám může značně pomoci s pochopením skutečného významu.

Abych tuto činnost maximálně zjednodušil, vytvořil jsem nový modul - Konkordanci k Analytické Septuagintě (www.obohu.cz/bible/index.php?styl=LXXC), založený (stejně jako ostatní konkordance) na Strongových číslech. Modul je možno používat samostatně, ale navíc jsem všechny stávající konkordance upravil tak, že na konci výpisu se v případě, že se hledané Strongovo číslo nachází i v Septuagintě, zobrazí informace o počtu výskytů, spolu s tlačítkem umožňujícím okamžité přepnutí do tohoto modulu.

V tomto modulu se při hledání nejprve zobrazí počet výskytů v Analytické Septuagintě, poté se zobrazí dostupné slovníky v několika jazycích a na konci se zobrazí výpis veršů, kde se v Analytické Septuagintě hledané slovo nachází.

www.obohu.cz/bible/index.php?hs=G32&styl=LXXC&strongnr=hledat

Výpis míst výskytu se automaticky upravuje dle zvoleného jazyku rozhraní SOB, podle toho se mění zkratky knih, i výběr překladu pro porovnání.

501-0


Odkazy na verše mají ještě další funkci. Při kliknutí na odkaz se Vám v nové záložce otevře porovnávací režim, kde již bude přednastavena Analytická Septuaginta, výchozí překlad bible pro odpovídající jazyk rozhraní a hebrejský zdrojový text (Westminster-Leningradský kodex osazený Strongovými čísly). Zobrazí se celá kapitola, ve které se nachází hledaný verš (kvůli možnosti, že v nějaké verzi číslo verše nesouhlasí), a výpis se posune přímo na hledaný verš.

503-1        Libor Diviš                                             
« Poslední změna: Květen 29*, 2015, 02:23:50 odpoledne od Libor Diviš »