Autor Téma: Generátor odkazů na biblické verše  (Přečteno 9751 krát)

Libor Diviš

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Příspěvků: 89
  • Impossible is nothing ...
    • Zobrazit profil
    • O Bohu (About God)
  • Skype: libordivis
Generátor odkazů na biblické verše
« kdy: Červenec 27*, 2014, 11:51:49 dopoledne »
Generátor odkazů na biblické verše

   Pokud připravujete internetové stránky s křesťanským obsahem, jistě musíte řešit problém buď s přepisováním veršů, nebo s jejich zobrazením formou Pop-Up (vyskakovacích) oken či pomocí nějaké varianty lightboxu. Pokud chcete předělat celé stránky , nebo celá svá kázání, biblické rozbory apod., můžete využít Program pro webmastery. Pokud potřebuje vložit jen několik veršů, navíc s možností nastavení parametrů, mohl by se Vám hodit následující program...
 
   Pro vytvoření programu jsem zvolil scriptovací jazyk AutoIt (www.autoitscript.com), ale na rozdíl od Programu pro webmastery se již jedná o standardní okenní aplikaci. Výsledkem je malý EXE soubor (cca 370 kB).
 
   Program nyní nabízí hned 3 způsoby generování odkazů na verše + nově též převod odkazů na verše do HTML - okamžitý náhled v Internet Exploreru. Základem je generování odkazu na verše či rozsah veršů pomocí výběru a vyplnění polí v horní části okna programu (světle zelené podbarvení). Vyberete si z nabízených překladů bible, zvolíte typ zobrazení, knihu, kapitolu a číslo verše (případně číslo konečného verše - v případě, že chcete zobrazit rozsah veršů) a případně i rozměry okna (má vliv pouze v případě Lyteboxu nebo Pop-Up okna) a kliknete na tlačítko "Vygenerovat odkaz". Pokud jste nezapomněli vyplnit číslo kapitoly nebo verše, tak program okamžitě vygeneruje text odkazu. Ten si jen zkopírujete a vložíte na požadované místo ve zdrojovém kódu internetových stránek.

 
 
 
   Program aktuálně nabízí 22 možností výběru překladu. Kromě 6 českých překladů (Český studijní překlad, Český ekumenický překlad, Bibli 21, Bibli Kralickou (1579), Bibli Kralickou (1613) a Překlad Nového Světa (u Českého studijního překladu si navíc můžete přímo v* generator_odkazu_125_procent_univerzal_msie.zip (359.79 kB - staženo 129 krát.)ybrat, zda si přejete zobrazení bez či s poznámkami překladatelů), máte na výběr slovenský Roháčkův překlad (autorizovanou verzi Dušana Seberíniho), 6 anglických, 4 německé, 1 řecký text NZ (text UBS - 3. edice) a 1 hebrejský text Biblia Hebraica Stuttgartensia. Navíc jsem vytvořil modul kombinující Český studijní překlad + řecký text NZ s variantami / Hebraica Stuttgartensia a modul kombinující Roháčkův překlad + řecký text NZ s variantami / Hebraica Stuttgartensia.

 
 
 
   Pokud jste nezapomněli vyplnit číslo kapitoly nebo verše, tak program okamžitě vygeneruje text odkazu. Odkaz se Vám nejen vygeneruje, ale i přímo vloží do schránky Windows (jako by jste odkaz označili a stiskem CTRL+C zkopírovali), takže jej stačí vložit (CTRL+V) na požadované místo ve zdrojovém kódu internetových stránek.

 
 
 
 
   Co se týče způsobu zobrazení odkazovaných veršů, na výběr máte Pop-Up (vyskakovací) okno, plugin Modalizer určený pro CMS systém Joomla, JavaScriptovou knihovnu Lytebox - buď včetně animace (okno se při zobrazování postupně zvětšuje - výchozí stav) nebo bez ní a FancyBox for WordPress.

 
 
 
 
   Další funkcí programu je možnost automatického převodu kázání a vyučování to HTML kódu s aktivními odkazy na verše. Před začátkem používání tohoto modulu si vyberte typ překladu a způsob zobrazení z výběrových polí zcela nahoře (případně i velikost okna se zobrazeným veršem)! Tento modul funguje tak, že jednoduše zkopírujete celý obsah svého vyučování z libovolného programu a formátu (např. DOC, DOCX, ODT, RTF, TXT, PDF, internetové stránky apod.) do schránky Windows (CTRL+A pro výběr veškerého obsahu, CTRL+C pro zkopírování a vložení do schránky Windows) a poté kliknete na tlačítko "Vygenerovat HTML kód". Okamžitě se Vám do lehce modrého bloku vygeneruje HTML kód vašeho článku, s rozpoznanými odkazy na verše, převedenými do vybrané verze efektního odkazu. Vygenerovaný kód se Vám rovněž automaticky vloží do schránky Windows, takže jen stačí otevřít upravovaný či nový internetový článek, přepnout se do zdrojového HTML kódu (obvykle pomocí tlačítek s nápisem ZDROJ nebo HTML) a vložit vygenerovaný kód (CTRL+V). Poznámka: Modul má vylepšené rozpoznání českých zkratek názvů knih bible, a nově rozpoznává i slovenské zkratky.

 
 
 
   Třetím způsobem generování odkazů je modul generující odkazy na verše z přímých odkazů (Znáte ze SOB). Před začátkem používání tohoto modulu si rovněž vyberte typ překladu a způsob zobrazení z výběrových polí zcela nahoře (případně i velikost okna se zobrazeným veršem)! Tento modul funguje tak, že do vstupního pole vlevo dole napíšete přímý odkaz na verš či na verše, a poté kliknete na sousední tlačítko "Vygenerovat odkaz". Okamžitě se Vám zobrazí vygenerovaný odkaz (pokud program rozpoznal Vámi použitou zkratku knihy bible), který můžete vložit ve zdrojovém kódu stránek na požadované místo (Vygenerovaný odkaz se Vám rovněž automaticky vloží do schránky Windows, takže na požadovaném místě stačí použít CTRL+V). Výhodou tohoto modulu je jednak rychlost, s jakou můžete vytvořit efektní odkaz na verše, a také to, že vygenerovaný odkaz si zachová formát, který jste použili k vygenerování přímého odkazu. To znamená, že můžete používat svůj oblíbený oddělovač mezi kapitolou a veršem (např. J 3,12  nebo J 3:12), slovenští uživatelé mohou použít i slovenské zkratky (1Sol 1:3-8 namísto 1Te 1:3-8) apod. Poznámka: Modul má vylepšené rozpoznání českých zkratek názvů knih bible, a nově rozpoznává i slovenské zkratky. 
   Poslední novinkou je tlačítko " IE - náhled " (náhled v Internet Exploreru). Představte si, že Vám e-mailem přijde biblickými verši podkládaný rozbor nějakého tématu, nebo jste na upozorněni na takový rozbor umístěný někde na internetových stránkách. V případě, že v článku nejsou verše vypisovány, ale jsou pouze zmíněny jejich zkratky, zbývá Vám buď autorovi rozboru věřit (nedoporučuji), nebo pracně kopírovat odkazy na verše a otevírat je např. formou přímých odkazů v SOB., nebo ještě hůř - vyhledávat si verše v nějaké tištěné bibli. Zmiňované tlačítko je řešením těchto potíží. Stačí zvolit si v Generátoru požadovaný typ překladu, zkopírovat text daného rozboru z jakéhokoli programu a formátu (označit a CTRL+C) a kliknout na tlačítko "IE - náhled". Otevře se Vám okno internetového prohlížeče Internet Explorer, s textem rozboru převedeným do HTML, s aktivními odkazy na verše ve vybraném překladu, stylem Pop-Up (vyskakovacích) oken. Tímto způsobem můžete během krátké doby prohlédnout a prověřit velké množství veršů. Tento modul Vám může sloužit i pro kontrolu, zda Generátor zozpozná všechny Vaše zkratky odkazů na verše....
 
 
   Plugin Lytebox (www.lytebox.com) jsem zvolil z několika důvodů. Předně se jedná o bezplatnou variantu Lightboxu, jedná se o datově celkem nenáročnou záležitost, plugin pro svůj běh nevyžaduje knihovny jQuery, MooTools apod., má rozsáhlé možnosti použití a jeho implementace do stránek je velice jednoduchá. Mimo jiné si pomocí parametru v odkazu můžete jednoduše řídit velikost odkazovaného okna. Další výhodou je, že je možné jej (s lehkou dopomocí) zprovoznit např. i na bezplatných stránkách vytvořených pomocí redakčního systému www.estranky.cz či www.webnode.cz. Příkladem mohou být stránky Marie Černegové (www.blizko-tebe.cz), bývalé kazatelky církve československé husitské, provozované na serveru a redakčním systému webnode.cz. Použití na estranky.cz je ještě jednodušší. Plugin Lytebox je přímo k dispozici i pro redakční systém WordPres (http://wordpress.org/plugins/lytebox).
 
   Plugin Modalizer je lightboxový plugin do starších verzí redakčního systému Joomla, který používám i na těchto stránkách.
 
   Pop-Up (vyskakovací) okna jsou náhražkou, v případě, že z nějakého důvodu nemůžete na svých stránkách nainstalovat podporu nějaké varianty Lightboxu. Tato vyskakovací okna nejsou mezi uživateli příliš oblíbená, protože je musíte zavírat kliknutím na křížek, mohou být zneužívána k otevření nežádoucího obsahu apod.
 
   Plugin FancyBox (www.fancybox.net) je další bezplatná varianta Lightboxu. Tento plugin je k dispozici v několika variantách i pro redakční systém WordPress, nejlepší verzí je zřejmě FancyBox for WordPress (http://wordpress.org/plugins/fancybox-for-wordpress), pro který jsem generátor odkazů přímo upravil.
 
   Práce s generátorem odkazů na verše je opravdu jednoduchá, dokonce ani nepotřebujete použít myš. Mezi jednotlivými vstupními poli můžete pohodlně přecházet pomocí tabulátoru, rozbalovací seznamy můžete ovládat kurzorovými šipkami a tlačítko můžete stisknout klávesou Enter. Jakmile změníte nějaký parametr, klikněte na tlačítko "Vygenerovat odkaz" - okamžitě se vám zobrazí aktualizovaný odkaz a zkopíruje se Vám do schránky.
 
   Návod na zprovoznění pluginu Lytebox na serveru www.estranky.cz a www.webnode.cz najdete na mém serveru www.obohu.cz, konkrétně na adrese http://www.obohu.cz/ostatni/generator-odkazu-na-verse .

   Zjistil jsem, že někteří lidé (např. s problémy se zrakem), si ve Windows nastavují zvětšení písma na 125%. Pokud nevidíte celý text, je to zřejmě Váš problém. Pro tyto lidi jsem připravil i variantu, která je  podle toho upravená...

 
Libor Diviš           


Soubory ke stažení:
* generator_odkazu_na_verse_univerzal_msie.zip (359.79 kB - staženo 108 krát.)
* generator_odkazu_125_procent_univerzal_msie.zip (359.79 kB - staženo 129 krát.)
Video návod: http://www.obohu.cz/images/videos/generator_odkazu_na_verse.wmv
« Poslední změna: Červenec 27*, 2014, 12:22:09 odpoledne od Libor Diviš »