Autor Téma: Pokročilé vyhledávání  (Přečteno 7611 krát)

Libor Diviš

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Příspěvků: 89
  • Impossible is nothing ...
    • Zobrazit profil
    • O Bohu (About God)
  • Skype: libordivis
Pokročilé vyhledávání
« kdy: Prosinec 31*, 2012, 10:25:03 dopoledne »
Pokročilé vyhledávání
   Nově (30.12.2012) se mi do SOB podařilo naprogramovat funkci pokročilého vyhledávání, která podstatně rozšiřuje možnosti a komfort základního vyhledávání. Funkce je dostupná vždy, kromě případu výpisu výsledků jednoduchého vyhledávání, porovnávacího režimu a konkordancí. Přístup k této funkci je řešen pomocí tlačítka "Pokročilé vyhledávání" v dolní části SOB - pod formulářem základního vyhledávání.   Funkce pokročilého vyhledávání nabízí 6 typů vyhledávání. Jednoduché vyhledávání řetězců, hledání přesných frází, hledání všech slov (AND), hledání všech slov (AND) - celých slov, hledání některého ze slov (OR) a hledání některého ze slov (OR) - celých slov.
274-1   Základní funkcí je jednoduché vyhledávání řetězců, bez nutnosti používání tzv. náhradních znaků. Znamená to, že můžete vyhledávat nejen celá slova, ale i jejich části. V praxi to znamená, že jako vyhledávací řetězec zadáte např. kořen nějakého hledaného slova (společnou část), a vyhledávání najde všechna slova s tímto společným základem. Když tedy zadáte např. slovo "Ježíš", tato funkce Vám najde nejen výskyty slova "Ježíš", ale i všechny výskyty slova s nejrůznějšími koncovkami - nap. Ježíše, Ježíšovi, Ježíšem apod. Možnost rozšíření je oboustranná, takže můžete zadat např. hledání slova "věří", přičemž výsledkem hledání nebude pouze hledané slovo, ale také např. "nevěřící". Tato funkce je použita i u jednoduchého vyhledávání!
230-2   Dále máte k dispozici funkci hledání přesné fráze. Tuto funkci využijete v případě, kdy chcete najít nějaký konkrétní verš z bible, a když znáte nějakou jeho část. Díky tomu bude výsledkem pouze minimální počet výskytů. Pozn.: V tomto případě je potřeba dodržet i pořadí slov!
236-3   Pokud si nejste jisti přesnou frází nebo pořadím slov ve verši, můžete využít funkci hledání všech slov (AND). Tato funkce najde verše, kde se vyskytují všechna hledaná slova (nebo hledané části slov), nicméně je jedno, v jakém budou pořadí a na jakém místě verše (na rozdíl od hledání přesné fráze). Na následujícím obrázku můžete vidět názorný příklad použití:
276-4   Pokud si nejste jisti přesnou frází nebo pořadím slov ve verši, ale znáte přesný tvar slov, můžete využít funkci hledání všech slov (AND) - celých slov. Tato funkce najde verše, kde se vyskytují všechna celá hledaná slova, nicméně je jedno, v jakém budou pořadí a na jakém místě verše (na rozdíl od hledání přesné fráze). Na následujícím obrázku můžete vidět názorný příklad použití:
278-5   Dalším typem vyhledávání je vyhledávání alespoň některého ze slov (OR). Tuto funkci s úspěchem využijete např. v případě, že máte v hlavě několik překladů bible, a nejste si jisti, které slovo je použito v daném překladu. Můžete zadat např. 2 nebo 3 možnosti, které Vás napadají, a tato funkce Vám zobrazí všechny výskyty kteréhokoli z hledaných slov. Můžete hledat i jen části slov - např. jejich kořen.
280-6   Variantou předchozího typu vyhledávání je vyhledávání alespoň některého ze slov (OR) - celých slov. Tuto variantu použijete v případě, že znáte správný tvar hledaných slov. Na rozdíl od předchozího typu tato varianta hledá celá slova, nikoli pouze jejich části.
282-7   Další funkcionalitou je možnost nechat si zobrazit nějaký další překlad pro porovnání. Pokud Vám jde o porovnání pouze dvou překladů, bude pro Vás tato možnost užitečná.
240-8

284-9   Poslední funkcionalitou pokročilého vyhledávání je možnost omezení vyhledávání pouze na část bible. Tato možnost jednak zkracuje dobu vyhledávání, jednak Vám umožní omezit rozsah v případě, že víte, kde se nachází hledaný text. Pro jednoduchost jsem připravil omezení rozsahu hledání na 14 oblastí + samostatně všech 66 knih bible:
234-10   Je možné, že se časem pokusím naprogramovat ještě další rozšiřující funkce, jako je použití regulárních výrazů, zástupných znaků nebo upravené booleovské funkce. Ale vzhledem ke složitosti programování (např. zvýrazňování vyhledaných slov při použití zástupných znaků) a minimálnímu praktickému využívání těchto pokročilých funkcí, to není příliš pravděpodobné. Věřím, že současnou nabídku možností vyhledávání shledá naprostá většina uživatelů SOB minimálně uspokojivou. :-)


            Libor Diviš


« Poslední změna: Březen 9*, 2013, 07:20:53 odpoledne od Libor Diviš »