Namluvená bible pro biblické programy

   Biblické programy již dávno nejsou pouze jednoúčelové programy schopné pouze zobrazit jeden překlad bible, s možností vyhledávání. Současné biblické programy jsou komplexní nástroje, které obvykle umožňují porovnávání několika překladů bible (včetně originálních hebrejských a řeckých textů), pokročilé funkce vyhledávání, slovníky (např. hebrejsko - aglický, hebrejsko - český, řecko - anglický, řecko - český, anglicko - český, Strongovy hebrejské a řecké slovníky apod.), konkordance (např. King James Concordance). Mezi další časté a oblíbené funkce patří možnost exportu výsledků hledání, psaní a ukládání poznámek k veršům (či celých studií a kázání), možnost zobrazování HTML (internetových) stránek, obrázků, přehrávání videosouborů či zvuků. Většina lidí využívá pouze základní funkce, což je myslím škoda. Pokročilou funkcí, na kterou bych se dnes rád blíže podíval, je možnost přehrávání namluvené bible, synchronizované s textem (autoři Bible 21 on-line verzi této funkce nazývají "Hybridní text").


   Možná to ani nevíte, ale takovéto automatické synchronizované přehrávání bible umožňují i v Čechách nejoblíbenější biblické programy DAVAR a THEOPHILOS. Pokoušel jsem se kontaktovat autory současných překladů bible - BIBLE 21 a Českého studijního překladu, ale dosud jsem nedostal žádnou odpověď. Prosil jsem o pomoc s vytvořením "hybridního textu" jejich překladů do těchto (nebo alespoň do některého z těchto) biblických programů, o souhlas k jeho vytvoření, o namluvené verze jejich překladů apod.


   Davar a Theophilos mají tuto funkci postavenou každý jiným způsobem, a nejsou tak spolu kompatibilní. Davar používá tzv. indexované MP3 soubory. Celé knihy jsou uloženy vždy do jediného MP3 souboru, ke kterému je potřeba vytvořit indexační soubor, který obsahuje informace o tom, jaké pozici přehrávání odpovídá aktuální verš (číslo knihy bible, číslo kapitoly, číslo verše a čas od začátku MP3 souboru). Theophilos naproti tomu využívá samostatné soubory pro každý verš, ve formátu WAV, které musí být správně uloženy ve stromové struktuře podsložky "sound".


   Rozhodl jsem se nečekat a během vánoc jsem se pokusil připravit menší ukázku možností, tentokrát pro program THEOPHILOS.

 

 

 

Namluvený Studijní překlad bible

(hybridní text pro Theophilos)

 
   Nejen jako pomoc pro nevidomé a lidi se zrakovým postižením jsem jako ukázku možností namluvil osm knih Studijního překladu bible, konkrétně Markovo evangelium, list Jakubův, 1. list Petrův, 2. list Petrův, 1. list Janův, 2. list Janův, 3. list Janův a list Judův, což představuje 1110 veršů. Jedná se vlastně o vhodně upravené a sestříhané zvukové soubory ve formátu WAV (kvůli datové velikosti jsem později jako kompresor zvolil MP3, 22kHz, stereo, 56kbit/s). Vytvořil jsem i instalační balíček, pro pohodlné nainstalování do programu Theophilos.

Hlavní lišta programu THEOPHILOS s panely nástrojů

 

   Použití v programu Theophilos:
Ikonka funkce zvuk k verši Zvuk k verši - pokud je aktivována tato funkce, pak se po najetí na verš Písma, pro který je k dispozici namluvená podoba, přehraje pouze odpovídající verš. Stejného efektu dosáhnete stiskem klávesy F9 (stejným způsobem tuto funkci vypnete).

 

Ikonka funkce automatického přehrávání Auto-přehrávání - pokud je aktivována tato funkce, začne se od vybraného místa přehrávat namluvený překlad bible spolu se synchronizovaným posunem textu. Stejného efektu dosáhnete stiskem klávesy F11 (stejným způsobem tuto funkci vypnete).

 

   Pokud se Vám panel s ovládáním multimedií v Theophilovi nezobrazuje, můžete si jej nechat zobrazit kliknutím pravého tlačítka myši kdekoli v místě panelů nástrojů (např. v místě červeného křížku - viz obrázek níže) a kliknutím levého tlačítka myši na nápis "Multimédia".

 

 

 

Instalační balíček pro THEOPHILOS

   Instalační soubor má i po pečlivé kompresi cca. 65MB. Jedná se o instalátor využívající počeštěnou verzi programu Bytessence InstallMaker. Jedná se o klasický instalační balíček, s možností nastavit a změnit umístění složky s programem THEOPHILOS na Vašem počítači. Instalační balíček si můžete stáhnout kliknutím na náhled úvodní obrazovky instalace (viz níže).

Vzhled instalátoru - úvodní obrazovka - klikněte pro stažení programu

 

 

 

 

 

Namluvený nový zákon Českého studijního překladu bible

(hybridní text pro DAVAR v.3)

 

   Namluvil jsem celý nový zákon Českého studijního překladu bible, zaindexoval jsem jej pro použití coby hybridního textu ve skvělém biblickém programu DAVAR a vytvořil jsem i instalátor pro pohodlnou instalaci. Jedná se o možnost předčítání bible synchonizovaně s textem na obrazovce. Kvůli velikosti jsem indexaci provedl pro verzi MP3 souborů s datovým tokem 56 kbit/s.

Hlavní lišta programu DAVAR s panely nástrojů

 

   Použití v programu DAVAR:
Ikonka funkce zvuk k verši  Zvuk k verši - pokud je aktivována tato funkce, pak se po najetí na verš Písma, pro který je k dispozici namluvená podoba, přehraje pouze odpovídající verš.

 

Ikonka funkce automatického přehrávání Přehrát zvukový soubor - pokud je aktivována tato funkce, začne se od vybraného místa přehrávat namluvený překlad bible spolu se synchronizovaným posunem textu.

 

 

 


Instalační balíček pro DAVAR v.3

  Instalační soubor má i po pečlivé kompresi cca. 479MB. Jedná se o instalátor využívající počeštěnou verzi programu Bytessence InstallMaker. Jedná se o klasický instalační balíček, s možností nastavit a změnit umístění složky s programem DAVAR na Vašem počítači. Instalační balíček si můžete stáhnout kliknutím na náhled úvodní obrazovky instalace (viz níže).

Vzhled instalátoru - úvodní obrazovka - klikněte pro stažení programu

 

Instalátory namluveného Českého studijního překladu pro DAVAR v.3 s jinou kvalitou nahrávky si můžete stáhnout z www.uloz.to/m/lidi/Bible/.

128 kbit/s - stereo (1.16 GB)
96 kbit/s - mono (872 MB)
80 kbit/s - mono (727 MB)
64 kbit/s - mono (576 MB)

 

   13.12.2015 - Instalátory pro Davar jsou určeny pro verzi 3 tohoto programu a s novou verzí Davar 4 již nejsou kompatibilní (v nové verzi se používá jiný formát indexačních souborů). Z toho důvodu jsem připravil upravené indexační soubory AIX pro Davar 4. Pro instalaci použijte instalátor s požadovanou kvalitou zvuku, a po nainstalování do adresáře "Davar4" (obvykle "C:\Davar4"), do podadresáře "audio" nahraďte stávající AIX soubor odpovídajícím souborem z balíčku, který najdete jako přílohu pod článkem. Při instalaci na nejnovější systémy Windows nastavte instalátorům spuštění v režimu kompatibility se systémem "Windows Vista" (kliknout pravým tlačítkem myši na instalátor / Vlastnosti / Kompatibilita / zaškrtnout "Režim kompatibility" - Tento program spustit v režimu kompatibility pro: Windows Vista).

 

   8.6.2016 - Davar 4 od verze beta 3 používá instalaci upravenou podle novějších verzí Windows - to znamená, že základ si můžete nainstalovat kam chcete, ale datové soubory se ukládají do standardně do adresáře C:\ProgramData\Davar4. Jak jsem psal výše, indexační soubory zvuku Davar 4 již nejsou kompatibilní s verzí 3. V přílohách pod článkem najdete nejen nové indexační soubory (pokud se Vám nechce stahovat celý instalátor, nebo používáte jinou verzi než se vzorkováním 56kbit/s). Kromě toho jsem připravil nový instalátor pro DAVAR 4, který Vám umožní jednoduchou instalaci, včetně pohodlné možnosti pozdějšího odinstalování. Instalační soubor má cca 500MB.

 

 

 

Instalační balíček pro DAVAR v.4

  Instalační soubor má i po pečlivé kompresi cca. 500MB. Jedná se o instalátor využívající počeštěnou verzi programu Bytessence InstallMaker. Jedná se o klasický instalační balíček, s možností nastavit a změnit umístění složky s programem DAVAR na Vašem počítači. Instalační balíček si můžete stáhnout např. kliknutím na náhled úvodní obrazovky instalace (viz níže).

Instalátor namluveného NZ ČSP pro Davar 4

 

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (4 hlasů)
Přílohy:
Soubor / URLPopisVelikost
Přístup k této URL (http://www.obohu.cz/files/csp-davar4.exe)Instalátor ČSPInstalátor namluveného NZ ČSP pro DAVAR 4492592 kB
Stáhnout tento soubor (csp_aix_davar4.zip)CSP - AIXindexační soubory namluveného ČSP pro Davar 4230 kB