DAVAR 3

(online videonávody - 86 minut)
(1.2.2010)

 

DAVAR 3 - úvodní obrazovka a odkaz na internetovou domovskou stránku programu

 

   Rád bych Vám představil skvělý biblický program DAVAR, aktuálně ve verzi 3. Jedná se zřejmě o to nejlepší, co v oblasti bezplatných biblických programů můžete najít. Jeho autorem je Čech Josef Planeta, a za jeho obětavost mu patří opradu velký dík. Předchozí verzi (2.4) si jistě mnozí pamatují jako dobrou pomůcku pro studium hebrejského originálu bible. Aktuální verze (3) je plnohodnotným kompletním biblickým softvarem, obsahujícím mnoho desítek nejrůznějších modulů - překladů biblí, překladových a výkladových slovníků, konkordancí, lexikonů, vyučování, grafických materiálů apod.


   DAVAR 3 podporuje i synchronizované přehrávání zvuku - namluvené překlady bible. Velmi zajímavý je dostupný modul namluveného hebrejského originálu, kromě toho jsem mimo jiné namluvil a pro Davar načasoval i překlad nového zákona Českého studijního překladu, což je nejlepší současný český překlad bible.


   Přemýšlel jsem, jakým způsobem by bylo nejvhodnější vytvořit návod k tomuto skvělému programu, a napadlo mne, že nejlepší volbou by byl videonávod ve vysoké kvalitě, nicméně s možností on-line přehrávání. Využil jsem program Ashampoo Snap 3, který slouží k záznamu obsahu obrazovky - ať již do statických obrázků, nebo do videa. Program umožňuje i použití kodeku WMV 9 screen codec, který umožňuje vytvářet videonávody ve vysokém rozlišení a kvalitě, a přitom se "směšným" datovým tokem (např. 400kbit/s při použitém rozměru videa 854 x 596px). To je v dnešní době bezproblémově dostupné pro většinu internetových připojení. Pro případ pomalého připojení přikládám i odkazy ke stažení.


   Připravil jsem 3 přibližně půlhodinová videa s vysvětlením a ukázkami hlavních možností využití tohoto programu. Věřím, že pro Vás bude tato forma návodu "stravitelnější" než nějaký návod v PDF, CHM, HTML, RTF apod. Bohužel se situace změnila, a aktuálně zřejmě neexistuje žádný on-line internetový přehrávač s podporou WMV 9, s podporou více než jednoho internetového prohlížeče. Z toho důvodu si musíte video návody stáhnout (najdete je v přílohách pod článkem). Pokud víte o nějakém vhodném přehrávači pro CMS Joomla 3, dejte mi prosím vědět :-(


   Výjimkou je internetový prohlížeč Internet Explorer, kde videa můžete přehrávat skutečně on-line - kliknutím na video návod v příloze se Vám přímo otevře Windows Media Player (pokud jej máte nainstalovaný). Video návody je rovněž možno přehrávat i na tabletech a mobilních telefonech (on-line funguje skvěle např. bezplatný MX Player pro platformu Android).


   Někteří lidé si píší o originální návod k DAVARu ve formátu CHM (kompilovaný soubor nápovědy). Nevím, proč a v jaké verzi instalace DAVARu česká nápověda chybí, ale kdo ji nemá, může si ji stáhnout v příloze pod článkem.

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (5 hlasů)
Přílohy:
Soubor / URLPopisVelikost
Přístup k této URL (/images/videos/davar1.wmv)davar1.wmvVideo návod č.1 k biblickému programu DAVAR 3 (23:53)0 kB
Přístup k této URL (/images/videos/davar2.wmv)davar2.wmvVideo návod č.2 k biblickému programu DAVAR 3 (29:21)0 kB
Přístup k této URL (/images/videos/davar3.wmv)davar3.wmvVideo návod č.3 k biblickému programu DAVAR 3 (32:44)0 kB
Stáhnout tento soubor (davar3_cz_napoveda.zip) davar3_cz_helpOriginální nápověda k programu DAVAR 3614 kB