Toto inteligentní vyhledávací pole má hned čtyři funkce:
- jednoduché vyhledávání slov či jejich částí
- vyhledávání Strongových čísel (samozřejmě pouze u překladů a textů, které jsou Strongovými čísly osazeny)
- přímý odkaz na konkrétní knihu, kapitolu a verš (nebo rozsah veršů)
- zobrazení seznamu veršů - umožňuje vypsat požadované verše nebo rozsahy veršů
1) Jednoduché vyhledávání
Základní fukcí je jednoduché vyhledávání částí slov, celých slov i slovních spojení. Hledání slovních spojení je jednoduše použitelné pouze v překladech bez poznámek překladatelů, horních indexů, částí psaných kurzívou, Strongových čísel, morfologie a podobně. Jde o to, že v tom případě se mezi slovy často nachází HTML, JS či PHP kód (není na první pohled vidět). V těchto případech je vhodné využít funkcí pokročilého vyhledávání - např. hledání všech slov nebo jejich částí. V případě jednoduchého vyhledávání stačí napsat či vložit hledaný výraz do pole pro vyhledávání a poté kliknout na tlačítko se symbolem lupy. Pro hledání můžete využívat i zástupné znaky, v případě jednoduchého vyhledávání se jedná o dolní podtržítko "_" pro 1 libovolný znak a procento "%" pro libovolný počet znaků (včetně 0 znaků). Výsledkem hledání mohou být při malém počtu znaků i tisíce míst, výpis je proto omezen na prvních max. 1000 výskytů. Všechny výpisy výskytů jsou zároveň aktivními odkazy na verše (zkratky knih odpovídají vybranému jazyku rozhraní SOB). Ve výpisu najdete na začátku překled knih a počtu veršů, v nichž se hledaný výraz nachází. Kliknutím na zkratku knihy bible omezíte vyhledávání na konkrétní knihu.
2) Vyhledávání Strongových čísel
Tzv. Strongova čísla jsou oblíbenou pomůckou všech, kteří touží po hlubším studiu a pochopení Písma a přitom neovládají biblické jazyky. Do vyhledávacího pole můžete zadávat i zmiňovaná Strongova čísla - G1~G5624 pro řecky psanou část bible (Nový zákon a Septuaginta) a H1~H8674 pro hebrejskou část (Starý zákon). Program nejprve vyhodnotí, zda je hledaný výraz Strongovo číslo, přímý odkaz nebo standardní hledaný výraz, a podle toho se zachová. V případě, že se jedná o Strongovo číslo, zjistí, zda zvolený text Strongova čísla obsahuje. Pokud ne, budete na tuto skutečnost upozorněni, pokud ano, budou automaticky vyhledány všechny verše, ve kterých se vyskytuje slovo s hledaným Strongovým číslem (a to i v případě, že jsou aktuálně Strongova čísla skrytá). V případě "nedotykových" zařízení můžete na Strongovo číslo přímo kliknout (aktivuje zobrazení konkordance v nové záložce). V případě dotykových i nedotykových zařízení můžete Strongovo číslo v textu označit. Po výběru Strongova čísla se Vám objeví možnost buď vyhledat Strongovo číslo (vyhledat všechny verše, kde se slovo odpovídající danému Strongovu číslu v textu nachází) nebo přepnout do konkordance, kde kromě všech výskytů můžete najít i význam odpovídajícího slova v mnoha jazycích.
3) Přímé odkazy
Přímé odkazy jsou nejrychlejším způsobem přesunu na konkrétní místo bible, zároveň jsou i velmi užitečné např. v případě používání odkazů na SOB na diskusních fórech, blozích a osobních internetových stránkách (stačí zkopírovat internetovou adresu).
Přímý odkaz zadávejte stylem název knihy (nebo zkratka názvu), oddělovač (mezera, čárka, dvojtečka, pomlčka), číslo kapitoly, oddělovač, číslo verše (nepovinné), oddělovač (nepovinné), konečný verš (pro rozsah veršů - nepovinné) - např.: J 3 16 (Jan 3:16) nebo rozsah veršů - např. J 3,12-16.
Zkratky názvů knih: Gn, Ex, Lv, Nu, Dt, Joz, Sd, Rt, 1S, 2S, 1Kr, 2Kr, 1Pa, 2Pa, Ezd, Neh, Est, Jb, Ž, Př, Kaz, Pís, Iz, Jr, Pl, Ez, Da, Oz, Jl, Am, Abd, Jon, Mi, Na, Abk, Sf, Ag, Za, Mal, Mt, Mk, L, J, Sk, Ř, 1K, 2K, Ga, Ef, Fp, Ko, 1Te, 2Te, 1Tm, 2Tm, Tit, Fm, Žd, Jk, 1P, 2P, 1J, 2J, 3J, Ju, Zj
Také můžete používat malá písmena i obvyklé slovenské, anglické, polské, německé, ruské, francouzské a španělské zkratky knih, v češině i celé názvy knih. V případě víceslovných názvů použijte místo mezery symbol _ (dolní podtržítko), případně mezeru nedělejte vůbec. Např.: 1.Samuelova 2 3 nebo 1_samuel 2 3.
4) Zobrazení seznamu veršů
Nově (4/2017) SOB nabízí i možnost zadání více přímých odkazů oddělených středníkem (bez mezery před i po středníku). To je užitečné zejména pro použití na nejrůznějších diskusních fórech - např. jako možnost í jediného odkazu upozornit na několik veršů týkajících se probíraného tématu a podobně.
Příklad: "J 3,14-17;Ž 1,1-4;1J 1,9-10;L 4:40"