Anketa

Uvítali byste interlineární překlad?

Autor Téma: Český interlineární překlad  (Přečteno 26229 krát)

Libor Diviš

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Příspěvků: 89
  • Impossible is nothing ...
    • Zobrazit profil
    • O Bohu (About God)
  • Skype: libordivis
Český interlineární překlad
« kdy: Květen 15*, 2018, 07:26:50 dopoledne »
Milí přátelé,

   občas se na mne někdo obrátí s tím, že má v úmyslu přeložit Novou smlouvu (Nový "zákon"). Českých i slovenských překladů Nové smlouvy máme docela dost, ale chybí zde interlineární (meziřádkový) překlad. Sice jsem osadil Bibli Kralickou Strongovými čísly a morfologií, ale hodil by se podobně přesný překlad v současné češtině či slovenštině. Přemýšlel jsem, zda by bylo možné nějakým způsobem zobrazit interlineární překlad v SOB, a udělal jsem již i funkční test (http://obohu.cz/bible/index.php?styl=CIP&k=Jk&kap=1):

729-0


   Jako ukázku možné podoby interlineárního (meziřádkového) překladu jsem připravil a přeložil první dvě kapitoly z Jakubova listu.

   U překladu můžete volit mezi průběžným textem a zobrazením každého verše na nové řádce.

   Pod interlineárním překladem najdete "uhlazený překlad", osazený Strongovými čísly a případnými komentáři:

731-1



   Strongova čísla máte možnost skrýt pomocí tlačítka "S" v patičce SOB:

733-2



   Plynulý text/zobrazení každého verše na nové řádce se samozřejmě týká i finálního (uhlazeného) překladu:

735-3


   Vytvoření kompletního meziřádkového překladu podobným způsobem je nejen časově velmi náročný úkol. Chtěl bych proto nabídnout pomoc komukoli, kdo by se do toho chtěl pustit - např. ve formě přípravy potřebných podkladů, pomoci s vytvořením vhodného a později použitelného formátu dat a podobně.

                Libor Diviš

« Poslední změna: Květen 15*, 2018, 08:31:41 dopoledne od Libor Diviš »